Náš envirok 2023/24
Náš envirok zahájily jako každoročně 5. ročníky pobytem na Sluňákově, kde byl pro ně připraven program s environmentální tématikou.
V rámci Ekoškoly jsme se zapojili do vzdělávacího projektu Otoč knihu. V říjnu mohly děti donést do školy starší nepoužívané knihy, které už nikdo nečte a nepotřebuje. Tím se knihám, které už nikdo nečte, najde nový čtenář. Z přinesených knih jsme jich více než 30 odevzdali do naší školní knihovny, několik přibylo v policích na chodbě 2. patra v Knihoráji a zbytek 130 knih jsme poslali do Ekoškoly do Prahy, kde je dál předají zájemcům. Za odměnu jsme dostali další vermikompostér.
Žáci 5. B zapojili do projektu, který vznikl pod záštitou Dobrovolného svazku obcí regionu Slezská brána a domluvili se, že by v areálu školy chtěli knihobudku. Připravili si návrhy, jak by knihobudka mohla vypadat a podle jejich plánů ji zaměstnanci obecního úřadu sestavili a zabudovali k domečku, který je u školy v blízkosti autobusové zastávky. Tady právě většina žáků školy čeká na autobus nebo ráno před vyučováním a děti tak můžou využít volný čas a půjčit si knížku.
Na konci října se na naší škole uskutečnil opět Den stromů, tentokrát si pro děti připravili třídní učitelé různé aktivity, kterými mohli tento den oslavit. Někteří šli do přírody, jiní se chopili podzimního úklidu v parku kolem školy.
V lednu jsme uskutečnili v rámci třídních schůzek již po druhé akci Re-use = Druhý život aneb Dejte věcem druhý život, aby nemusely na skládku. Děti zde mohly přinést funkční věci, které ještě někomu mohou posloužit.
V únoru se náš Ekotým zajel podívat na návštěvu na ZŠ v Dobré, kde nás přivítali žáci Ekotýmu zdejší školy. Byly to děti z 2. stupně a připravily nám krásný program. Vzájemně jsme se seznámili a rozdělili jsme se do 4 pomíchaných týmů. Druhou hodinu si pro nás připravili v tělocvičně hru, u které jsme si zacvičili a také luštili křížovku zaměřenou na ekologii. Moc nás to všechny bavilo. Třetí hodinu jsme v týmech poznávali rostliny, které nám promítali na tabuli. Pak jsme si vyhodnotili nejlepší týmy a dostali jsme odměny.
V březnu se na naší škole konal Den vody. My jsme si tento svátek na naší škole společně oslavili v duchu velikonočních tradic. Zástupci z každé třídy si vylosovali téma, kterému se společně celá třída věnovala. Každá třída si své aktivity natočila a máme první krátký školní film.
- dubna jsme na naší škole oslavili Den Země. Tento rok jsme se věnovali dalšímu tématu Ekoškoly – JÍDLO A SVĚT. Počasí nás v tento den dost překvapilo, jelikož po teplých dnech se prudce ochladilo a napadl opět sníh. Některé třídy tak musely svůj program odložit a počkat na příznivější počasí. Děti na 1. stupni měly program, který jim vytvořili nebo zařídili jejich třídní učitelé. Žáci 5. – 9. ročníku měli dvouhodinové projektové vyučování, kdy si každý mohl zvolit téma a také učitele, se kterým tento čas prožije. Všechna témata učitelů se nějakým způsobem zabývala JÍDLEM. Děti si připravovaly různé dobroty např. zdravé pomazánky, ovocné saláty, smoothie, pesta atd. Pily bylinkové čaje, šťávy a ovocné limonády. Zabývaly se také výpočty, např. kolik stojí výroba jídla, jak složitá a finančně náročná je doprava exotického ovoce atd. Povídali si o zdravém jídelníčku, o vaření a jídle v naší školní kuchyni. Hlavně si všichni uvědomovali, že jídlo je pro náš život velmi důležité a rozhodně by se jím nemělo PLÝTVAT.
Děti z ekotýmu a také další žáci naší školy se zúčastnili akce Ukliďme si Raškovice. Věnovali sobotní dopoledne úklidu obce – sbírali odpadky v přírodě.
Na konci května mohli naši žáci zhlédnout letovou ukázku a přednášku o dravcích.
Na začátku června se děti z Ekotýmu vydali na výšlap na Švarnou Hanku a Bílý Kříž. Ušli 11 kilometrů, po cestě na vrchol účelně zastavovaly a různě poznávaly zvířata, stromy, listy.
Také tento školní rok jsme se aktivně zapojili do sběru papíru a starých vysloužilých elektrospotřebičů a baterek.
Koordinátorky EVVO a Ekotým ZŠ a MŠ Raškovice
Náš envirok 2022/23
V tomto školním roce jsme s dětmi zažili mnoho aktivit, při kterých si připomněly význam přírody a také se aktivně mohly zapojit do programu Ekoškoly.
Náš envirok zahájily 5. ročníky pobytem na Sluňákově, kde byl pro ně připraven program s environmentální tématikou.
Na podzim 20.října jsme oslavili Den stromů. Naši nejmenší – prvňáci ve sférickém kině zhlédli film Tajemství stromů. Pak se za krásného slunečního počasí vydali na procházku. Sbírali žaludy, z přírodnin tvořili mandaly a obrázky. Žáci třetích tříd oslavili tento den přednáškou s panem Bojdou z HNUTÍ DUHA, který jim přišel popovídat o šelmách, které bychom mohli zahlédnout u nás v Beskydech. Prohlédli si také odlitky stop a viděli záběry z fotopastí. Za našimi čtvrťáky přijel ochránce přírody Martin Hlaváč, společně si povídali o lese a myslivosti. Páté třídy výtvarně zpracovaly do klipu svůj pětidenní pobyt v Centru ekologických aktivit Sluňákov. V 6. třídách žáci s panem učitelem Kročou začali celoroční projekt – pozorování vývoje brouka zlatohlávka. Žáci z 8. B se postarali o úklid spadaného listí ve školním parku. 9. třídy se vydaly na exkurzi do stolařství pana Šebesty, kde si prohlédly stroje a viděly, co všechno se dá ze dřeva vyrobit.
Žáci EKOTÝMU vyrobili před Vánocemi z vlastní iniciativy andílky a přání k Vánocům pro naše seniory v Adámkově vile. Pak se společně vypravili je pozdravit a popřát hezké prožití svátků vánočních. Po zazpívání koled děti babičkám i dědečkům předaly malé dárečky, které je velmi potěšily.
V lednu jsme uskutečnili v rámci třídních schůzek akci Re-use = Druhý život aneb Dejte věcem druhý život, aby nemusely na skládku. Tato akce měla velký ohlas mezi dětmi i rodiči a určitě ji znovu zopakujeme. Děti zde mohly přinést funkční věci, které ještě někomu mohou posloužit.
Ve středu 22. 3. 2023 jsme na naší škole slavili Den vody. Všechny třídy měly přichystaný nějaký program, kterým si připomněly, jak je voda pro náš život důležitá a nepostradatelná. Byl to náš modrý den, děti měly přijít do školy v modrém. Naši nejmenší, žáci 1. ročníku si již den předem udělali program Veselé zoubky, ve kterém plnili úkoly a učili se, jak se o zuby starat. Odměnou jim byly taštičky s dárky. Na to navázaly paní učitelky i následující den, kde si s dětmi povídaly o vodě a přišli se za nimi podívat žáci 9. ročníku, kteří si pro ně připravili hry a soutěže o vodě. Druhý ročník se dozvěděl něco nového o vodě prostřednictvím pohádky Koloběh vody od společnosti SmVak. Děti také hrály vodní pexeso nebo luštily křížovky. Žáci třetího a čtvrtého ročníku se rozlosovali do skupin a ty pak první tři vyučovací hodiny kolovali po třídách mezi různými učiteli, kteří si pro ně připravili program o vodě. Např. dělali pokusy s vodou, psali dopis a přání vodě, vymýšleli básničky písně a zpívali písničky, luštili úkoly pomocí QR kódů na tabletech a připomněli si, jak šetřit vodou, jak nám voda pomáhá a čím škodí, také hledali v mapě nejbližší vodní toky a přehrady. U dětí mělo toto netradiční učení velký úspěch. Pátý ročník se vydal na túru. Zajel autobusem na Visalaje a Morávku, poté navštívil prameny řeky Morávky. Třídy 6. A a 6. C navázaly na loňský Den vody, kdy zhlédly prezentaci o Skalické Morávce a nyní šly pátrat a prozkoumávat řeku, aby tuto oblast viděly na vlastní oči. Pro žáky 6. B byla připravena ukázka odběru hydrobiologického vzorku z řeky Morávky, následně byla provedena prezentace hlavních skupin vodních bezobratlých živočichů. Děti samy z odebraného vzorku lovily pomocí pinzet vodní organizmy, odkládaly je na Petriho misky a získávaly další informace. Sedmý ročník navštívil Úpravnu vody ve Vyšních Lhotách. Spojil procházku se vzděláváním. Viděl, jak se stane z vody pitná voda. Třída 8. B si připravila program pro naše nejmenší kamarády, děti MŠ. Žáci pro ně měli nachystané hry, soutěže a učili je různým dovednostem. Naše deváté třídy a 8. A se vydaly na prohlídku Čističky odpadních vod v Raškovicích a ve Sviadnově. Žáci zde viděli, jaká voda přichází z našich domovů a jak ji lze vyčistit a znovu pustit do přírody.
Dne 22. dubna (Den Země) si celý svět připomíná význam přírody a životního prostředí. Ačkoli na naší škole proběhla řada aktivit již ve čtvrtek 20.4., které si tentokrát pro děti připravili třídní učitelé. Tou hlavní byla účast na sobotní akci, kterou léta známe jako “Ukliďme Česko“. Potěšující byla hojná účast dětí z Ekotýmu i dalších žáků naší školy, včetně rodičů, což se projevilo velkým množstvím nasbíraného odpadu. Odměnou všem byl pohyb na čerstvém vzduchu a příjemné občerstvení organizované obcí Raškovice.
V květnu se nejprve uskutečnil výlet ekotýmu a třídy 3.A do Olomouce. Dopoledne děti navštívily na Přírodovědné fakultě UP katedru Ekologie, kde si mohly prohlédnou terária se zvířaty a poslechly si vyprávění o nich. Některá si mohli vzít do rukou. Také pomáhaly s přesunem želv do jejich letního bytu na zahradě. Poté se přesunuli do ZOO na Svatém Kopečku, kde jim průvodce vyprávěl o zdejší zoo a chovaných zvířatech. A výlet zakončili samotnou prohlídkou zoo.
V tomto měsíci šly děti ekotýmu znovu potěšit babičky v Adámkově vile svými ručně vyrobenými keramickými srdíčky, aby jim zpříjemnily oslavu Dne matek.
V květnu jsme ukončili celoroční projekt chovu brouka zlatohlávka pod vedením pana učitele Kroči. Během celého školního roku se děti ekotýmu a hlavně aktivní žáci 6. ročníku scházeli na pozorování, měření a vážení několika exemplářů tohoto brouka. A právě v tomto období ho mohli ukázat i dalším žákům.
V červnu v závěru školního roku jsme na naší škole zažili velké oslavy. Bylo to 100. výročí založení Měšťanské školy v Raškovicích. Děti z ekotýmu si na dny oslav připravily ekostánek, kde nabízely své ručně malované textilní tašky, dále pitnou vodu s citrónem nebo s bylinkami, upečené zdravé pečivo a ,,žížalí čaj“ – hnojivo z vermikompostování.
Také tento školní rok jsme se aktivně zapojili do sběru papíru a baterek.
Koordinátoři EVVO a Ekotým ZŠ a MŠ Raškovice
2020/2021
Jako každý rok jsme připravili bohatý program na celoškolní akce, kdy žáci naší školy přispívají k ochraně a zlepšování stavu životního prostředí, získávají vztah k přírodě a k naší planetě. Vzhledem k epidemiologické situaci jsme bohužel společné akce v tomto školním roce nemohli realizovat.
Někteří učitelé ale nezapomněli naše projektové dny dětem připomenout alespoň ústní formou během distanční výuky. Děti si na podzim připomenuly Den stromů, na jaře Den vody a také Den Země.
Žáci a zaměstnanci naší školy se snaží správně třídit nejen základní složky odpadu jako je papír, plast a sklo, ale i elektroodpad a baterie. Vysloužilé elektrospotřebiče a baterie mohou odkládat do sběrných boxů, které jsou umístěné na dolní chodbě.
Se členy našeho ekotýmu jsme se v tomto školním roce kvůli distanční výuce sešli pouze párkrát na podzim a až nyní v květnu a v červnu. Na těchto schůzkách jsme si s dětmi připomenuli hlavní cíle Ekoškoly, uklízeli jsme naši lesní učebnu a kontrolovali stav popisků, připomínajících šetření vodou, elektřinou a také principy správného třídění odpadků.
Ekotým ZŠ Raškovice:
Ludmila Hlisnikovská, Karolína a Evelína Povolná, Sára Gavlasová, Renáta Frydrychová, František Felcman, Karolína Škarabelová, Šarlota Pánková, Alena Carbolová, Denisa Vašková, Viktor Mach J
Děkujeme všem, kteří měli zájem se zabývat environmentálními aktivitami a chtěli zlepšit své prostředí, ve kterém žijí.
NÁŠ ENVIROK

Jako každý školní rok, tak i letos jsme se zabývali environmentálními aktivitami, kterým jsme se věnovali
s chutí a s pocitem, že i děti mohou zlepšit své prostředí, ve kterém žijí.
Pokračovali jsme v úkolech z recyklačního programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět, sbírali staré
baterie, drobné elektrospotřebiče a mobily.
Na začátku roku jsme spolu s ekotýmem z Hnojníku a z Lichnova vyjeli na exkurzi do ekologické vesničky
Hostětín. V rámci spolupráce jsme navštívili také ekotým ZŠ v Dobré.
K příležitosti 100 let republiky a na Den stromů jsme společně s představiteli obce v parku před školou
zasadili lípu – STROM SVOBODY.
Nadále pěstujeme bylinky pro školní kuchyni. Některé jsme na podzim usušili a na akci Vánoční strom
jsme je nabídli k prodeji. Pokračujeme také ve vermikompostování a bylinky nám rostou jako divé.
21. března jsme slavili Den vody a připomenuli si, jak je voda důležitá. Pro naše nejmenší děti z MŠ si
osmáci připravili pestrý a zábavný program, který se dětem moc líbil. Vytvořili Morenu, se kterou se šli
rozloučit se zimou a přivítat jaro k řece Morávce. Některé třídy se vydaly na vycházku kolem řeky, čistili
studánku na Kršlích, plnili zábavný interaktivní program POVODÍka OnDRY a povídali si o koloběhu vody.
Na exkurzi do Úpravny vody ve Vyšních Lhotách se vydali čtvrté a šesté třídy, páťáci se podívali do prostor
hráze přehrady Morávka. Do Čistírny odpadních vod ve Frýdlantu nad Ostravicí odjeli sedmáci a do naší
raškovické čistírny odpadních vod se mohly podívat deváté třídy. Počasí bylo příjemné, každá třída si
s sebou vzala pytle a cestou sbírala a čistila břehy od odpadků.
Na začátku dubna jsme jeli jako každý rok na jarní ekopobyt na oblíbenou chalupu na Zlatníku.
Připravovali jsme si různé aktivity, někteří z nás vymysleli a vytvořili stolní hry do programu Recyklohraní.
Pro seniorky jsme vyráběli z keramické hlíny srdíčka, které jsme babičkám předali u příležitosti Dne matek.
V sobotu 7. dubna jsme se mohli zúčastnit sběrového dne nebo podpořit úklid v našich obcích v rámci
celorepublikové akce Ukliďme Česko.
Na Den Země nám společnost EKO-KOM zajistila výukový program Tonda obal na cestách, kterým si ţáci
na 1.stupni zopakovali správné třídění.
Žáci 6.A zjišťovali, jak dlouho se nejběžněji používané materiály rozkládají v přírodním prostředí a poté
výtvarně zpracovali informační plakáty s názvem Doba rozpadu odpadu.
Většina žáků na 2. stupni se podílela na jarním úklidu v areálu školy a také ve skleníku. 8.A si opět
připravila program pro děti v MŠ a učila děti správnému třídění.
U příležitosti 25. výročí vzniku mezinárodního programu Eco-Schools jsme se zapojili se do výzvy
vzdělávacího centra TEREZA. Byla to ,,Kampaň obyčejného hrdinství“ aneb 7 dní, kdy můžeš se svojí
školou i rodinou zlepšit svět! Zapojili se hlavně žáci z 1. stupně se svými sourozenci a rodiči. Za týden, kdy
si vybrali některou ze sedmi výzev, dokázali: ušetřit při mytí zubů 20 van plných vody, zasadit 320 stromů,
600 rostlin, využili 1200x látkovou tašku, strávili 173 hodin na čerstvém vzduchu, snažili se také snížit
spotřebu odpadu, omezit jízdu autem a nejíst tak často maso.
V pátek 30. 5. naši školu v rámci environmentální exkurze do Beskyd navštívilo 28 pedagogů. Provedli jsme
je celou školou i lesní učebnou a prezentovali jim naše aktivity, které pro ně mohou být inspirací.
Ekotým ZŠ Raškovice a koordinátorky EVVO – Naděžda Koperová a Markéta Muroňová