Z HISTORIE RODU PRAŽMŮ

Pro třídy 9. A a 9. B se dne 9. června 2017 nesla dějepisná výuka v duchu přiblížení regionálních dějin na příkladu jednoho z místních významných rodů. Přednáškou na téma „Z historie rodu Pražmů“ provedl žáky pan Ing. Jaroslav Gabzdil, autor připravované publikace o Pražmech z Bílkova.

Ti souvisí s raškovickou školou více, než si všichni posluchači mysleli. Nejenže majitel frýdeckého panství Jan Nepomuk Ferdinand hrabě Pražma založil v roce 1777 sousední obec Pražmo, ale v 18. století nechali Pražmové vystavět na území Raškovic zámek, který je dnes součástí zdejší základní školy (tzv. stará budova). Od původu rodu přes zanechané hmotné památky se výklad přesunul k osudům Pražmů po jejich odchodu z Frýdecka na konci 18. století.
Děkujeme jak přednášejícímu, tak jeho doprovodu paní Heleně Gabzdilové za nástin historie nejen Pražma, ale též Raškovic a celkově bývalého frýdeckého panství.

Pavel Březinský

Z_historie_rodu 9.6.2017