VÝROČÍ REPUBLIKY PÍSNĚMI

A je to tady! V poslední době velice často slýcháváme či čteme v médiích o významném výročí naší země – 100 let republiky. A ani raškovická škola se nenechala připravit o doprovodné akce k tomuto jubileu.

Jednou z nich byl program pro 8. a 9. ročník s názvem „Výročí republiky písněmi“, na kterém vystoupil Mgr. Aleš Nitra – pedagog a známý hudebník. Tohoto hudebně-historického vystoupení se žáci zúčastnili dne 19. října 2018 a nebylo to jen ledajaké opakování dějepisného učiva. Právě naopak!

Děti měly možnost si zazpívat prvorepublikové písně, jež jim byly dosti známé nejen z hodin hudební výchovy, ale také z filmů pro pamětníky i dokumentů. Nechyběla oblíbená píseň Tomáše Garrigua Masaryka Ach synku, synku, dále například Ezop a brabenec, Chlupatý kaktus, Tmavomodrý svět, Škoda lásky nebo Babička Mary. Zpěv byl prokládán četbou ukázek z knihy Karla Čapka Hovory s TGM. Pro všechny to byl neuvěřitelně zajímavý zážitek a důkazem, že se historie dá uchopit i jinak než letopočty.