VELIKONOCE NA ZÁMKU

Za poznáním problematiky Velikonoc a regionálních obyčejů se dne 5. dubna vydala na frýdecký zámek třída 7. A.

Edukačním programem s názvem „Veselé Velikonoce“ provázel lektor a historik Mgr. Jaromír Polášek, který prostřednictvím powerpointové prezentace děti seznámil nejen se základní historií velikonočních svátků, ale především s pomalu mizejícími tradicemi spjatými s Velikonocemi a potom i s masopustním obdobím a postní dobou.

Děti se tak například dozvěděly, jak se slavila ostatková zábava, jak se vynášela do řeky Morana nebo jakým způsobem lidé kdysi prožívali půst a jednotlivé postní neděle. Zajímavá byla rovněž následná komentovaná prohlídka velikonoční výstavy, na které mohli žáci zhlédnout historické pohlednice, muzejní předměty i kraslice s regionálními vzory.