VÁNOCE ZA PROTEKTORÁTU

Na samotném konci adventu – dne 20. prosince 2017, se žáci tříd 9. A a 9. B seznámili v rámci speciální dějepisné výuky se slavením Vánoc v období Protektorátu Čechy a Morava (1939-1945). Na úvod absolvovali krátký exkurz do historie vánočních svátků obecně, zejména s ohledem na židovskou Chanuku a čas adventu včetně jeho významných svátků (sv. Barbora, sv. Mikuláš, sv. Ambrož, sv. Lucie).

Poté se žáci přesunuli prostřednictvím powerpointové prezentace do doby 2. světové války. Dobové fotografie, obrázky i plakáty doprovázela ukázka vánočního projevu protektorátního prezidenta Emila Háchy z roku 1941 nebo výpověď pamětnice, jež vzpomínala na vánoční atmosféru ve válečných letech.

Vše dokreslil příběh o zastupujícím říšském protektoru Reinhardu Heydrichovi, který si měl údajně nasadit na hlavu svatováclavskou korunu a podle pověsti, tak zpečetit svůj osud. (Kdo si korunu nasadí neprávem, má do roku zemřít.)

V poslední části této hodiny uctily děti památku zemřelých ve 2. světové válce tím způsobem, že vyrobily tehdejší ozdoby na stromeček – bílý řetěz a kolekci z náhražek.