Školní preventivní projekt  –  Bezpečně na  kyberhřišti

Projekt „Bezpečně na kyberhřišti“ je již sedmým preventivním projektem, realizovaným na naší škole.

Tento projekt je podpořen z dotačního programu  MSK –  Podpora aktivit v oblasti prevence rizikových projevů chování u dětí a mládeže na školní rok 2019/2020 , který škola získala v dotačním řízení.

V poslední době si citelně uvědomujeme jinakost mladé generace, která část svého života žije ve virtuálním světě. Ještě před 20 lety se většina dětí hrála na hřišti. Dnešní děti vyměnili reálné hřiště za hřiště virtuální – kyberhřiště. Problém je v tom, že na kyberhřišti mají dětí masky a tak není jednoduché poznat, kdo se pod maskou schovává. Na kyberhřiště může vstoupit každý člověk, kdykoliv a kdekoliv. Je jedno jestli je ráno nebo noc, je jedno jestli má někdo 8 nebo 40 let. Potřebuje jenom jedno – chytrý mobil s připojením na internet. Většina dětí a dospívajících si nedokáže představit svůj život bez mobilu a internetu. Virtuální cestou si budují sebevědomí, utvářejí názory nebo řeší trápení. Mobil je jejich společník, kamarád, mají ho po ruce, udělá, co děti chtějí, je s ním zábava, mohou dělat různé věcí i takové, se kterými by rodiče rozhodně nesouhlasili. Jsou děti připraveny hrát si na takovém hřišti? Ví, jak se tam chovat, jaká pravidla tam platí, kdo je přítel a kdo ne, co mohou, a co ne….? Mobil dostane dítko od rodičů, nejčastěji při nástupu do školy. Ti mu ho dají, neboť mají strach, aby se neztratilo po cestě domů.  Tím ho vlastně přivedou na kyberhřiště a nechají ho tam, ať si hraje. Bohužel, mnoho rodičů dětem neřekne, co a jak na kyberhřišti funguje, co mají dělat, když bude na ně někdo zlí, co nesmí dělat sami, aby nikomu neublížili. Právě fyzická i emoční vzdálenost, která je pro kyberprostor typická, zvyšuje ochotu dětí k agresivnímu chování.  Pod maskou mohou dělat, co chtějí, mají pocit, že je nikdo nepozná.  Uniknout pak online agresi, je velmi těžké. Kyberagresoři jsou často jejich spolužáci, kteří jsou na počítači velmi zdatní.  Svého spolužáka, vrstevníka, dokážou prostřednictvím zesměšňujících videí nebo ztrapňujících falešných profilů dokonale zahnat do kouta.
Projekt „Bezpečně na kyberhřišti“ je zaměřen na budování a podporu pozitivních třídních klimat. Akcentuje témata, která rozvíjí dovednosti žáků chovat se bezpečně ve virtuálním světě. Jeho úlohou je naučit děti bezpečně si hrát na kyberhřišti. Přitom ale nezapomíná na reálné vztahy mezi žáky, neboť ty jsou základem jejich životů ve virtuálním prostředí. Sebevědomé, empatické, vyrovnané a šťastné dítě nemá potřebu nikomu ubližovat.