Sběr

SBĚR PAPÍRU, ELEKTROSPOTŘEBIČŮ A HLINÍKU

Tradiční školní sběrová akce recyklovatelného odpadu proběhne

v pátek 7. 10. 14.00 – 16.00 a v sobotu 8. 10. 8.00 – 10.00

ve Sběrném dvoře v Raškovicích.

Můžete odevzdat papír, malé i velké elektrospotřebiče, baterie do elektrospotřebičů, hliníková víčka od jogurtů a hliníkové plechovky od nápojů.

Snažíme se snížit množství odpadů a ušetřit energii spotřebovanou při zpracování surovin, a proto sbíráme i hliník, jehož výroba patří k energeticky vysoce náročným procesům. Protože firmy recyklující tenkostěnný hliník požadují pečlivě vytříděné hliníkové obaly, zkontrolujte prosím označení na plechovkách – značka Al nebo číslo 41. K rozpoznání a vyřazení obalů obsahující železo můžete použít také magnet. Správným vytříděním hliníkových víček – přineste je čistá a nezmačkaná – nám při sběrové akci ušetříte čas. Je potřeba pozorně vyčlenit plastová víčka od jogurtů. Musíme vše z hliníku totiž kontrolovat, jinak nám nasbírané množství bude vráceno zpět. „Plátíčka“ od léků již nesbíráme, ani alobal použitý na obalení čokolád nebo sýrů, tácky na grilování nebo obaly od paštik, protože není zaručeno, že jde o hliník, případně o neznečištěný obal. Tím se množství odevzdaného hliníku snižuje, ale i tak mohou žáci naší školy ve spolupráci s rodiči a veřejností přispět k lepšímu třídění a využívání odpadů. Pokud máte železné plechovky od nápojů, pozinkované plechovky a hliníkové výrobky, můžete je na sběrném dvoře odevzdat také, nebo je odvézt k vykoupení do sběren kovů a nemusí skončit v kontejnerech směsného odpadu, který je přímo odvážen na skládku.

Na sběru recyklovatelných odpadů spolupracujeme s obcí Raškovice již dlouhou dobu, vychází nám v našem snažení velmi vstříc, takže je možné odevzdávat papír na sběrném dvoře v průběhu celého roku. Zaměstnanci obcí Pražma a Raškovic, které tento sběrný dvůr společně vybudovaly, při odběru papíru zaznamenávají jména žáků a odevzdaná množství, která jsou pak zahrnuta do celkových výsledků v rámci probíhající sběrové akce. Sběrové dny pořádáme dvakrát ročně, a to na začátku dubna a října, což jistě přijde vhod těm, kteří se věnují jarnímu a podzimnímu úklidu nepotřebných věcí. Děkujeme všem za odevzdané odpady k recyklaci, pokud nestihnete termín v příštím týdnu, další bude 7. a 8. dubna 2017. Naše sběrové akce nejsou soutěží, ale přispěním všech zúčastněných alespoň malým dílem ke zlepšení stavu životního prostředí.

Děkujeme všem za spolupráci.

Dana Kuriplachová