Rizika internetu, kyberšikana, kybergrooming, sexting- preventivní lekce pro žáky 6. a 7. ročníků

Naše škola klade na prevenci velký důraz a věnuje ji ve výuce i dostatečně velký prostor. Covidová výuka ve šk.roce 2020/21 „ošidila“ žáky o společné preventivní aktivity, zážitky o sdílení vlastních zkušeností. I toto byl důvod, proč jsme oslovili organizaci E-bezpečí a požádali o realizaci preventivních lekcí pro naše žáky. Preventivní lekce vedené p. Slavojem Raszkou byly pro naše žáky velmi přínosné. Jeho odborné znalosti, lektorské dovednosti vtáhly do problematiky rizik virtuálního světa nejenom žáky ale i učitelé, kteří se lekcí spolu se svou třídou účastnili. 3. 11. 2021 jsme realizovali 3 dvouhodinové lekce pro žáky 6. a 7. ročníků se zaměřením na rizika kyberprostoru s akcentem na ochranu soukromí na internetu, kyberšikanu, kybegrooming a sexting. Během lekcí žáci prožívali příběhy mladých lidí, kteří se stali obětmi kyberagresorů, utvrzovali se ve správnosti vlastního počínání na internetu (ochrana hesel, osobních a citlivých údajů), besedovali o rizikových aktivitách  dětí a také o způsobech ochrany před kyberagresí.  Důrazně byly upozorněny na rizikové aktivity na sociálních sítích (riziková komunikace s neznámými lidmi, sdílení vlastních i cizích odhalených fotografií a videí, projevy kyberšikany, postupy ochrany….). Na konci lekce žáci obdrželi informativní letáček s informacemi o kyberšikaně. Na tyto preventivní lekce budeme ve škole navazovat dalšími aktivitami ve výuce během celého školního roku. Velké poděkování patří lektorovi p. Slavoji Raszkovi, který profesionálně, poutavě, s nadhledem i špetkou humoru provedl žáky zákoutími sociálních sítí.