PROTEKTORÁTNÍ VÁNOCE

Páteční hodina dějepisu 16. prosince 2022 byla v 9. A a 9. B věnována problematice slavení Vánoc v období Protektorátu Čechy a Morava v letech 1939-1945.

Žáci měli možnost zhlédnout historické fotografie spojené s válečnými Vánocemi z několika oblastí – Vánoce slavené v protektorátu, v německých vězeních a potom ve Velké Británii z pohledu tamních československých letců či rodin v exilu.

Hodina pokračovala aktivitou, při které se žáci seznámili s několika recepty protektorátní kuchyně. S dětmi jsme se zaměřili na válečnou vánočku a levný perník. Při studování tehdejších receptů nás zajímalo používání náhražek typické pro období 2. světové války – např. vaječný prášek, margarín, cukerin, umělý med či marmeláda z řepy.

Po rozboru receptů se žáci zaposlouchaly do rozhlasové ukázky z Vánoc v roce 1940, kdy děti z různých koutů protektorátu přijely popřát na Pražský hrad státnímu prezidentu Emilu Háchovi.

Závěrečnou aktivitou byla výroba vánočních ozdob, které se používaly v období protektorátu – náhražková kolekce/baňky z kostek cukru a alobalu a také řetěz z bílého papíru.