PŘÍPRAVNÝ KURZ K DĚJEPISNÉ OLYMPIÁDĚ

Účastníci letošního školního kola dějepisné olympiády absolvovali dne 8. listopadu 2019 přípravný kurz se zaměřením na dějiny závěru tzv. dlouhého 19. století (1880–1920).

V průběhu školení byly osvětleny okolnosti vyhlášení 1. světové války, její průběh i důsledky, mezi které mimo jiné patří také rozpad Rakouska-Uherska a vznik nástupnických států. Žáci se dozvěděli, jaké nové samostatné státní útvary byly založeny a z jakých historických zemí se skládalo Československo. Připomenuty byly zásadní osobnosti, jež se podílely na zrodu první republiky – Tomáš Garrigue Masaryk či Milan Rastislav Štefánik.

Druhá část semináře patřila práci s textem – výňatku z díla Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války od Jaroslava Haška. Po rozboru úryvku následovala ukázka z filmové adaptace románu z 50. let. Na konci kurzu byly vymezeny některé problematické pojmy z historické terminologie.