NOC S ANDERSENEM

Ve dnech 25. 3. – 26. 3. 2022 proběhla na základní škole v Raškovicích dlouho očekáváná akce NOC S ANDERSENEM. Po dva roky, kdy nás trápila epidemie, jsme tuto tradiční akci nemohli uskutečnit. O to větší radost jsme měli, že se to v letošním roce podařilo. I děti se těšily. Během rána, kdy bylo vyhlášeno přihlašování na tuto kouzelnou akci, jsme měli v mžiku naplněnou kapacitu 56 dětí. Zatím netuše, co je čeká, běžely s úsměvem vstříc neznámému dobrodružství. Téma bývá překvapením do poslední chvíle.

Vítejte v Bradavicích, hlásal nápis u vchodu. Ano. Letos se neslo vše v duchu HARRYHO POTTERA. Rozzářené oči a nekonečné úsměvy napovídaly, že jsme se trefili do černého. Škola se po měsíčních přípravách proměnila v kouzelné místo. Děti dostaly lístek na vlak a přes nástupiště 9 ¾  vklouzly do bradavické školy. Ve velkém sále je čekalo prvotní setkání s postavami, které děti provázely po dva dny. Nejeden učitel či Harryho nadšenec se proměnil v ufňukanou Uršulu, Sibylu Trelawneyovou, Severuse Snapa, Lenku Laskorádorádovou, Minervu McGonagallovou, Hermionu Grangerovou a další.  Mluvící moudrý klobouk rozdělil všechny děti do jednotlivých kolejí. Na úvod si všichni vyrobili svou kouzelnou hůlku. Po dobu dvou dnů jim pomáhali a také provázeli po tajemných komnatách prefekti z řad starších žáků. Noc s Andrsenem byla opravdovým nočním dobrodružstvím. Kdo důvěrně zná knihy s touto tematikou, mžikem se ocitl jako jedna z postav uprostřed děje KAMENE MUDRCŮ. Ochutnával tajemné lektvary, hrál famfrpál, zachraňoval Dobbyho, přesazoval mandragory ve skleníku, musel projít zapovězeným lesem. Pokud jej nevyděsilo setkání s Aragogem, seznámil se s tajemným  profesorem Quirrellem, kde získal první dárky za odvahu a plnění úkolů – malé Dobbíky.

Druhý den se nesl ve skládání Harryho tajemné formulky. Děti si však musely jednotlivá písmenka nejdříve po škole najít. Pro zpestření měly možnost zvěčnit své zážitky ve fotokoutku. Domů si odnesly spoustu zážitků i krásné ceny.

Velmi děkuji Andrejce Mičulkové, která je milovníkem tohoto díla a její nápady se nesly celou akcí. Po několik týdnů se vyráběly kostýmy, dekorace, ceny. Nešlo by to bez obětavostí mých drahých kolegů. Velký dík si zaslouží učitelé David Merta, Lucie Pánková, Dana Bednářová, Radana Hlisnikovská, Ivana Ochmanová, Nela Nguyenová a jejich nadšení pomocníci Jiří Glajc, Eliška Chodurová a Kája Mičulková. Krásné a chutné zázemí nám připravily naše paní kuchařky i rodiče, kteří napekli neuvěřitelné dobroty. Slova díků všem.

Za tým organizátorů

Vendula Chodurová