LATINA KOLEM NÁS

Že latina zas tak zcela mrtvý jazyk není, se dne 23. ledna 2020 přesvědčili žáci třídy 8. A. V pololetí pro ně byla připravena speciální hodina latinského jazyka za účelem zvýšit o něm povědomí a zároveň probudit v žácích zájem objevovat kolem sebe na první pohled nenápadné věci.

Žáci byli hned na začátku hodiny schopní sdělit, kde se dnes latinská terminologie používá (například v medicíně, právu či biologii). Rovněž dokázali na mapě lokalizovat rozmístění románských jazyků. Pomocí powerpintové prezentace se žáci přenesli do Vatikánu, ve kterém jim byl představen tamní bankomat s pokyny v latině – snad jediný na světě. Nastíněna jim byla také latinská výslovnost, kterou posléze použili při čtení přísloví a frází.

Následovala skupinová práce s úkolem pokusit se přeložit tři latinské věty, jež se nacházejí na různých památkách – na kostele, na měšťanském domě a mostě. V poslední části hodiny si žáci poslechli rozhovor s lingvistkou zabývající se latinou, která objasňovala důležitost tohoto jazyka pro dnešní studenty.