KDO TO BYL SV. VALENTIN?

Na den sv. Valentýna – „svátku lásky a zamilovaných“ si třída 6. A přiblížila v hodině českého jazyka osobnost sv. Valentina.

Nejprve jsme společně zjišťovali, co vlastně o samotném svátku víme. Všichni věděli, že je tento den spojován s obdarováváním toho, koho máme rádi. O původu, podstatě a sv. Valentinovi už povědomí nebylo.

Po úvodní diskuzi následovala skupinová práce spočívající v práci s textem. Žáci v namnoženém materiálu vyhledávali zásadní informace o životě sv. Valentina i historii jeho odkazu. Ty zaznamenávali do pracovního listu, který jsme si následně vyhodnotili. Děti se tak například dozvěděly o důvodu Valentinově mučednické smrti (oddával přes přísný zákaz římského císaře Claudia II. zamilované páry) nebo o evropském původu tohoto svátku.

Ve druhé části hodiny žáci zhlédli krátký dokument o sv. Valentinovi z cyklu Světci a Svědci. Mohli tak nahlédnout do baziliky sv. Petra a Pavla v Praze na Vyšehradě, ve které se nachází kost z Valentinovy lopatky uložená v barokní schránce. Na závěr děti vyrobily pro své blízké valentýnky.