JAZYKOVÝ SEMINÁŘ: STAROSLOVĚNŠTINA

Dne 21. října 2021 absolvovali žáci 8. A jazykový seminář zaměřený na staroslověnštinu. Měli možnost se blíže seznámit s jazykem, o kterém se obvykle učí, ale vůbec netuší, jak vlastně vypadal.

V úvodu hodiny žáci objevovali zajímavosti cyrilského písma, jež srovnávali s českou latinkou a ruskou azbukou. Posléze se dostali k výslovnosti jednotlivých hlásek, mezi kterými byl asi nejzajímavější tvrdý a měkký jer (v ruštině tvrdý a měkký znak). Následoval přepis jednoduchých vět a jejich volný překlad. Psaní a čtení si žáci doplnili poslechem Velkomoravského chorálu ve staroslověnštině.

Ve druhé části semináře se děti pokusily napsat své jméno a příjmení cyrilicí, což jim skutečně šlo. Poté ve dvojicích doplňovaly informace ohledně reálií souvisejících s Velkou Moravou a na samotném závěru zhlédly tříminutový dokument o Cyrilu a Metodějovi.

Záměrem tohoto semináře bylo žákům představit staroslověnštinu (jihoslovanský jazyk) a srovnat ji s češtinou (západoslovanský jazyk) a ruštinou (východoslovanský jazyk).