HISTORICKÝ SEMINÁŘ: ZÁKLADY STARÉ ČEŠTINY

Obě třídy 9. ročníku zavítaly dne 22. října 2019 do obecní raškovické knihovny, aby zde absolvovaly dějepisný seminář zaměřený na četbu staročeského textu.

Jelikož brzy čeká žáky 9. ročníku přechod na střední školy a s tím související vyšší nároky na referáty/seminární práce, byli v úvodní části semináře seznámeni s možností čerpat informace z knih. Příklad byl uveden na předmětu dějepis, čili jim byly předkládány k nahlédnutí publikace s historickou tematikou od starověku přes středověk a novověk po moderní dějiny.

Poté byli žáci obeznámeni se základními rozdíly mezi současným a staročeským hláskoslovím. Zjištěná fakta pak aplikovali při četbě textu ve staročeštině z 15. století, jehož autorem je český spisovatel a teolog Petr Chelčický. Četba jim šla dobře a dokázali si poradit i se záludnými písmeny.

Závěrečná část semináře byla rovněž praktická – žáci ve dvojicích vyhledávali zadané historické pojmy v knihách.