HISTORICKÝ PROSEMINÁŘ

Dne 27. března absolvovali žáci třídy 9. A v raškovické obecní knihovně historický proseminář zaměřený na základní orientaci v literatuře specializované na české i světové dějiny.

Nejprve byly děti seznámeny s nabídkou publikací z oblasti historie, které jsou k dispozici, a potom jim byl představen systém knihoven v České republice. Žáci si během prosemináře vymezili například co je vlastně literární dokument nebo jaký je rozdíl mezi vědeckou a lidovou knihovnou včetně dalších typů knihoven.

Poslední část hodiny se skládala z orientace v knihovně. Žáci ve dvojicích měli za úkol na základě zadaného tématu vyhledat publikaci, ve které by se daná osobnost, událost, pojem mohly nalézat (kupříkladu Julius Caesar, bitva u Lipan, Jindřich VIII. Tudor, třicetiletá válka, Kateřina II. Veliká, sjednocení Německa, vznik Slovenského státu v roce 1939, apod.).

Tento proseminář měl přispět k lepší informovanosti o knihovnách obecně, dále k prohloubení rozhledu o dějepisné literatuře i ke zkvalitnění práce s publikacemi, zejména vyhledávání informací.