EXKURZE HOSTĚTÍN

Ve středu 26. září 2018 se uskutečnil náš společný zájezd tří ekotýmů do ekologické vesničky Hostětín.

Dvacet žáků našeho ekotýmu se ráno sešlo před školou a s paní učitelkami N. Koperovou, M. Muroňovou a paní asistentkou K. Vepřekovou jsme nasedli do připraveného autobusu. Na nádraží v Dobré k nám přistoupil ekotým ze ZŠ Hnojník s paní učitelkou M. Luzarovou a poté se k nám ve Frenštátě přidali žáci ekotýmu ze ZŠ Lichnov s paní učitelkou A. Drobečkovou.

Cesta ubíhala rychle a po 10. hodině jsme přijeli do Hostětína, malé vesničky blízko Bojkovic na jižní Moravě.

Zde jsme měli objednanou exkurzi v ekologickém centru Veronica. Po společném fotografování jsme se rozdělili na 2 skupiny a každá dostala svoji průvodkyni po Hostětíně.

Naše skupina si nejdříve prohlédla a dozvěděla se, jak funguje pasivní dům, jeho vytápění a poslechla si další výhody tohoto typu bydlení. Poté jsme se šli podívat do moštárny, kde si občané mohou přijet moštovat své ovoce a ihned naplnit a zavařit do lahví. Vyrábějí zde i mošty na prodej, které dodávají do obchodů a zdejšího centra.

Pokračovali jsme prohlídkou sadu a přírodní zahrady, kde jsme se nejdřív nasvačili a pak jsme si prohlédli více než 200 let starou sušárnu ovoce. Tady si zdejší lidé právě sušili jablíčka na křížaly.

Další naší zastávkou byla kořenová čistírna odpadních vod. Dozvěděli jsme se, proč zde vznikla a jak taková čistička funguje. Viděli jsme, že vlastně vůbec není potřeba k vyčištění vody žádná chemie, protože tu nahradí rostliny a další přírodní materiál.

Poslední zastávkou na prohlídce Hostětína byla jejich obecní výtopna, kde byla velká hromada štěpky, kterou zde topí ve velkém kotli a vytápějí skoro všechny domácnosti ve vesnici. Neobtěžují je tudíž žádné jiné zplodiny z komínů a lidé dýchají čistý vzduch.

Nakonec jsme si v malém obchůdku střediska Veronica nakoupili domů výborné mošty a vydali jsme se na zpáteční cestu.

Na té jsme se zastavili v nedalekých lázních Luhačovice, prošli jsme se po kolonádě, ochutnali vodu z léčivých pramenů a také si koupili lázeňské oplatky.

Domů jsme se vrátili až k večeru, nabytí dojmy a s novými poznatky 🙂

Ekotým a Naděžda Koperová