EDI … emoce do inteligence…pro druháky a třeťáky

Rozpad etických norem a nárůst agresivity má svůj původ v tom, že lidé ztratili kontrolu nad svými city. Neznalost vlastních emocí sebou nese neschopnost vnímat a rozeznávat emoce u druhých lidí. Odtud pramení vzrůstající počet vztahových problémů.V rámci školní primární prevence jsme pro žáky 2. a 3. ročníků připravili program EDI- emoce do inteligence, který realizují erudovaní pracovníci (Bc. Jana Svobodová a Petr Pavlica) z organizace AVE,o.s. z Karviné. Děti se během školního roku budou několikrát potkávat s lektory na dvouhodinových lekcích. Tento program je jedinečný, protože dětem přibližuje emoce prostřednictvím loutek. Pomoci nich se děti učí vnímat své emoce a propojovat je se svými životními zkušenostmi.

Progam EDI je tvořen 3 bloky na sebe navazujícími:

V 1.bloku se děti učí poznávat a pracovat se 4 emocemi, které jsou jim zpřístupněné prostřednictvím pohybu, barev, hudby, asociací. Učí se tak vnímat, jak a kde dané emoce cítí, co s nimi dělají, při jakých příležitostech je zažívají. Ve 2. bloku děti rozlišují další 4 emoce.  Ve 3. bloku děti znají již 8 emocí. Další aktivity jsou směřovány k poznání, zda můžeme emoce ovlivnit, dostat pod kontrolu. Cílem programu je naučit děti jak s emocemi nakládat tak, aby v životě nezpůsobovaly konflikty či problémy.