DĚTSKÉ HRY DŘÍVE A DNES

Praktický workshop zaměřený na hry a hračky absolvovala ve dnech 15. – 16. ledna 2020 třída 6. A. Stalo se tak v návaznosti na literární soutěž „Komenský a my“.

Úkolem soutěžících je literárně zpracovat zamyšlení na téma „Dětské hry dříve a dnes“. Proto si děti nejprve sdílely poznatky o hračkách – s čím si hrají či hrály, jaké hračky měli asi jejich rodiče nebo prarodiče a jaký dopad má virtuální svět na dnešní děti.

Po diskuzi následovala skupinová práce, kdy žáci v týmech studovali obrázek dětí ze 17. století. Jejich úkolem bylo rozpoznat, jaké hračky a hry byly tehdy v módě. Žáci si vedli velice dobře a dokázali identifikovat snad všechny hry nebo pomůcky ke hraní – například hliněné kuličky, kuželky, káču, střílení z luku, chůzi na chůdách či houpačku.

Jakmile děti své poznatky vyhodnotily, byly seznámeny s vývojem hraček od pravěku (kamínky, větvičky, různé figurky) přes středověk (miniatury hradů, drobná brnění) do novověku (loutkové divadlo). Aby toho nebylo málo, zhlédli žáci krátkou reportáž z muzea hraček v Rychnově nad Kněžnou, ve které byly představeny některé zajímavé hračky (panenky, vláčky, atd.). Nakonec už nezbývalo nic jiného, než aby se pustili do práce, a sami se prostřednictvím literárního zpracování zamysleli nad hrami i hračkami.