DEN ZEMĚ

Dne 22. dubna slaví svátek naše planeta Země.

Tento svátek se oslavuje každoročně již více než padesát let ve 175 zemích světa. Jeho účelem je připomenout si důležitost planety a ukázat respekt, který si zaslouží. Země jako jediná dává podmínky pro vše živé, pro lidi, zvířata i rostliny. My všichni její krásnou přírodu milujeme, a proto ji musíme chránit pro nás pro všechny.

A čím můžeme my, žáci, přispět k jejímu svátku? Třeba tím, že vyrazíme do přírody a uklidíme, posbíráme odpadky v okolí školy nebo svého domova. Už dlouhé měsíce sedíme u počítačů, a tak si pojďme protáhnout záda a nadýchat se čerstvého vzduchu! Můžeme jít společně se svou třídou na procházku, vzít si s sebou sáčky na odpadky, rukavice a porozhlédnout se po okolí a zjistit, jaký jsou schopni lidé po sobě nechat nepořádek! Nebo se tento víkend spolu s rodiči zapojit do kampaně Ukliďme svět – Ukliďme Raškovice, Ukliďme Pražmo a v okolí svého domova posbírat odpadky. Pomůžeme tak přírodě a svému okolí. A příroda nám poděkuje!

Zdeněk Svěrák/Jaroslav Uhlíř – Chválím tě, Země má

Chválím tě, Země má, tvůj žár i mráz.

Tvá tráva zelená, dál vábí nás.

Máš závoj z oblaků, bílých jak sníh,

Země má, bárko zázraků, na nebesích.

Ať před mou planetou

hvězdný prach zametou.

Dej vláhu rostlinám, dej ptákům pít.

Prosím svou přízeň dej i nám, dej mír a klid.

Naděžda Koperová