Civilní obrana prakticky formou hry

Ačkoli se jedná o ne zrovna jednoduché téma, jak dnes děti připravit na nečekané situace, které mnohdy i dospělé dokáží zcela postavit mimo reálné řešení?

Máme štěstí, že nemusíme řešit krizové situace běžně, že nemusíme přicházet do styku s problémy jiných zemí, kde je terorismus či konfliktní stavy na běžném pořádku všedního dne.

Přesto i u nás je potřeba vnímat míru rizika, jež přináší uspěchaný a někdy málo empatický svět.

Žáci 1.-5.ročníku byli seznámeni formou hry s praktickými ukázkami a s možnými způsoby řešení, co dělat v případě, že v nákupní centru dojde k přepadení, co dělat ve škole, když je vyhlášen poplach, jak se zachovat, abych zbytečně neprovokoval útočníka, jak je důležité poslechnout pokyny policie nebo hasičů, abych nepřekážel během jejich zásahu a popř. se ještě nezranil.

Byli seznámení také s tím, jak vypadá nálož nebo tzv. bomba laicky vyrobená, aby je nenapadlo na takové „podivné věci“ sahat, pokud by na ně narazili během pobytu venku nebo i někde v místnosti. Dostali pokyny, co udělat, kam zavolat, jaké informace podat pro přesné stanovení údajů.

Žáci si mohli sami na sobě vyzkoušet také přilbu na noční vidění, vyzkoušet si tíhu výzbroje, zbraní.

Poděkování patří panu Romanu Václavíkovi a panu Šulcovi, kteří žáky celým dopolednem provedli.