ČESKÁ FILMOVÁ POHÁDKA

Předvánoční čas přímo vybízí zabývat se pohádkami, a proto se na ně třídy 8. A a 6. C ve středu 8. prosince 2021 zaměřily v hodině literatury. Na pořadu dne byly filmové (a televizní) pohádky, které jsou českým fenoménem a kulturním dědictvím.

Nejdříve žáci diskutovali o svých oblíbených pohádkách. Poté se přesunuli k aktivitě, kdy měli poznávat na fotografiích jednotlivé pohádky a přiřadit k nim správný název. Potěšující bylo, že obě třídy měly názvy všech pohádek přiřazeny správně.

Následovalo srovnání pohádek „černobílé“ Popelky z roku 1969 a „barevných“ Tří oříšků pro Popelku z roku 1973. Žáci se po zhlédnutí ukázek z obou pohádek pokoušeli odpovědět na několik otázek, aby si uvědomili rozdílnost filmového zpracování podle jednoho námětu Boženy Němcové.