Branný den

Dne 12. května se poprvé v Raškovicích uskutečnil Branný den pro region Slezská brána. Závodu se účastnily ZŠ Raškovice, ZŠ Šenov, ZŠ Paskov, ZŠ Morávka a ZŠ Sedliště. Všechny školy, mimo Sedlišť, postavily do soutěže dva týmy v kategorii 6. – 7. ročník a 8. – 9. ročník, Sedliště měly bohužel jen tým v kategorii 6. – 7. ročník. Družstva byla smíšená, z pěti soutěžících musely být minimálně dvě dívky.

Po příjezdu všech družstev do nové sportovní haly při ZŠ Raškovice se konalo slavnostní zahájení. Jednotlivé týmy si nastoupily na plochu tělocvičny, kde je přivítali starostové obcí, předseda Slezské brány a organizátoři závodu a po společném fotografování, rozdání svačinek, přečtení soutěžních pokynů a poučení o bezpečnosti se mohlo začít závodit. Týmy si dle vylosovaných čísel určily pořadí a za doprovodu svých učitelů na start se nám závod za pěkného počasí rozběhl.

Nejprve se na trať, která měřila 5,75 km, vydali závodníci mladší kategorie a po nich se na stejnou trať vydali i starší žáci. Na děti čekalo celkově jedenáct disciplín, které byly hodnoceny vždy maximálně 15 body. Střílelo se ze vzduchovky, proběhl test z civilní ochrany, skládání mapy, určování azimutu a topografie, následoval hod granátem, test zeměpisných znalostí, zdravověda, kde žáci museli prokázat nejen vědomosti, ale i zručnost, hasiči si připravili shazování věcí proudem vody, následovalo vyluštění zprávy v Morseovce, rozdělávání ohně a na konec převlečení do CO obleku a střelba z airsoftových zbraní. Všechny disciplíny žáci zvládli s přehledem a všichni se nám dostali do cíle vyčerpaní, ale s úsměvem na tváři.

Následovalo vyhodnocení, kde se zvlášť počítal běžecký čas a zvlášť dovedností testy. Součet těchto dvou hodnocení nám dal konečné vítěze v obou kategoriích.

V mladší kategorii zvítězil tým domácích, tedy ZŠ Raškovice, na druhém místě se umístila ZŠ Šenov a třetí místo obsadil tým ze ZŠ Paskov. V kategorii starších vyhrál opět domácí tým, za ním následoval tým ZŠ Šenov a na třetím místě skončil tým ZŠ Morávka.

V celkovém součtu obou kategorií si pohár odnesl společný tým ZŠ Raškovic. Druhé místo obsadila ZŠ Šenov a na třetí místo se lepším časem, což bylo rozhodující kritérium, dostala ZŠ Morávka.

Vítězné družstvo 6. – 7. ročníku tvořili tito žáci: Valentýna Vepřeková, Bára Kotásková, Marek Šulc, Martin Sonnek a Matyáš Ochman, vítězný tým starších tvořili tito žáci: Anežka Švrčková, Miriam Kollárová, Jan Málek a Jakub a Tomáš Muroňovi.

Všem týmům gratulujeme, oceňujeme aktivitu, přístup i morálku s jakou celou trať zdolaly a věříme, že se potkáme zase v příštím roce opět u nás.

BDvitezove17