Bezpečnost žáků na sociálních sítích, kyberšikana, netolismus

Ve dnech 14. a 15. 11. 2016, v rámci preventivních aktivit školy, proběhly ve všech třídách druhého stupně a v 5. ročnících, výukové lekce zaměřené na bezpečnost žáků na sociálních sítích, kyberšikanu, kybergroming, netolismus. Žáci na 2. stupni ZŠ jsou nejrizikovější skupinou, protože téměř každý z nich vlastní chytrý mobil, pohybuje se na sociálních sítích hlavně facebooku a to většinou bez poučení a kontroly rodičů! Výukové lekce byly vedeny přiměřeně věku, odlehčenou formou, bez zbytečného strašení, poučování a kárání. Velký důraz byl kladen hlavně na důsledky nezodpovědného chování pro budoucnost (zveřejňování intimních materiálů, nevhodný obsah příspěvků a fotografií na sociálních sítích, bezpečnost hesla atd.).

Lektoři Mgr. Lukáš Látal z organizace Nebuď oběť a Raszka z organizace e-bezpečí provedly žáky různými úskalími, nebezpečenstvím, které je ve virtuálním světě mohou potkat. Na skutečných příbězích vysvětlovali příčiny a důsledky nezodpovědného jednání, které často začíná jako legrace, nebo jako výsledek  nudy. Mládež je přesvědčena, že může ve virtuálním světě dělat cokoli, co se jim zlíbí, bez pocitu odpovědnosti a respektování ostatních uživatelů.

Žáci získali znalosti jak se bránit kyberagresorům, jak řešit krizové situace z virtuálního světa v reálu, získali instrukce k obraně proti možným falešným profilům, k způsobům odhalení pravé identity lidí na internetu. Pevně věříme, že získané informace zůstanou dlouho v paměti žáků a že je dokážou správně použít ve vlastních životech.