Bezpečně v online světě!

V rámci školního preventivního projektu Kybersmetí ubíjí naše děti! a jeho druhého  bloku Kyberdrbárna  proběhly  ve dnech 22.2.2018 a 23.2.2018 preventivní zážitkové lekce pro žáky 4. a 5.ročníků a seminář pro učitelé školy se zaměřením na rizika v online prostoru. Oslovili jsme zkušeného lektora Mgr. Lukáše Látala, z organizace Nebuď oběť, který nám na míru připravil vynikající program, jak pro žáky, tak i pro učitelé.

Preventivní lekce pro žáky byly  zaměřeny na získání nejenom znalostí, ale hlavně dovedností žáků odhalit manipulaci, agresivní jednání, škodlivý až závislostní vliv virtuálního světa na reálný život dětí. Aktivity žáků se zaměřovaly konkrétně na ty praktiky, které děti v tomto věku dělají na internetu, s čím se setkávají či mohou setkat, byly jim nabídnuty postupy obrany, pomoci. Také se pobavili o nebezpečí kyberšikany, kybergroomingu, sextingu, agresivních a vulgárních ataků spolužáků, o nebezpečí, které na ně může číhat při hraní onlinových her….

V odpoledních hodinách proběhl seminář pro učitelé, asistenty, vychovatelé. Kolegům byly přiblíženy různé praktiky dětí i dospělých na internetu, fungování a zneužívání sociálních sítí, nabídnuty postupy řešení problémových situací, postupy rodičovské ochrany při zabezpečení internetu. Pobavili se také o vlivu techniky (tabletů,mobilů…) na nejmenší „školkové“ děti, získali nejnovější informace o tom, co děti běžně dělají na internetu, co hledají, jak se baví, proč dělají to, co dělají a jaké to může mít následky. Děkujeme lektorovi Mgr. L. Látalovi za výborný seminář a budeme se těšit na další spolupráci.