PIASTOVSKÝ ČESKÝ TĚŠÍN A CIESZYN

Do roku 1920 jedno město, dnes rozděleno mezi Českou republiku a Polsko – to je Český Těšín a Cieszyn. Právě toto bývalé hlavní město Těšínského knížectví dne 16. listopadu 2018 navštívil 7. ročník, aby se seznámil s jeho dějinami včetně památek. Exkurze byla zahájena v Muzeu Těšínska, ve kterém proslovil historik a vedoucí útvaru společenských věd PhDr. Radim Jež, Ph.D. přednášku na téma Rezidenční sídla těšínských Piastovců. V průběhu výkladu bylo žákům představeno velké množství zámků i hradů na území historického Těšínska.

Ve druhé části výletu se děti vydaly po stopách zrušené tramvaje z českého předměstí na Zámecký vrch v Cieszyně. Zde absolvovaly výstup na Piastovskou věž, odkud měly výhled na rozdělený Těšín. Pak následovala prohlídka rotundy sv. Mikuláše a Václava z 11. století. Ta je jedna z nejstarších církevních památek v Polsku. Poslední zastávkou byl hlavní rynek, kde se žáci občerstvili a prohlédli si další pamětihodnosti.