„Srdcem, ne očima“! – preventivní workshop pro mladší žáky

26. 3. 2018 jsme ve spolupráci s Gymnáziem Beskydy Mountain Academy z Frýdlantu nad Ostravicí uspořádali workshop pro žáky čtyř tříd 1. stupně.  Tento workshop byl součástí projektu gymnázia  – „Srdcem, ne očima“​​a také školního preventivního programu. Cílem workshopu bylo zamyslet se s dětmi a vzájemně sdílet myšlenky o tom, jaká je skutečná lidská hodnota a krása. Bojovat proti předsudkům, poukázat na hloupé chování lidí, kteří posuzují jiné podle barvy pleti.

Lektorky workshopu byly žákyně gymnázia, které zajímavou formou (prezentace lidí různých ras, barvy pleti, stáří ) představily dětem navazující výtvarnou aktivitu. Úkolem žáků bylo namalovat autoportrét temperovými barvami tak, že si barvu pleti měli namíchat podle té jejich skutečné. Při této jednoduché činnosti žáci zjistili, že nemají stejnou barvu pleti, přesto že jsou všichni běloši. Došli k poznání, že jejich barva kůže může mít různé odstíny smetanové, krémové, mléčné, vanilkové, jogurtové….  V závěru výtvarné práce pátraly lektorky po poznání dětí, proč je důležité neposuzovat lidi podle barvy pleti, ale podle toho, jací jsou, jak se chovají, jaké mají srdíčko!