30 LET SVOBODY 1989-2019

Dne 13. listopadu 2019 proběhly v raškovické škole oslavy 30 let svobody odkazující na sametovou revoluci. Po deváté hodině dopoledne promluvily k žákům a zaměstnancům v rámci rozhlasové relace Bára Kotásková (9. A) a Pavlína Hyrniková (9. B), ve které přiblížily revoluční rok 1989. Nastínily rovněž 41 let nesvobodného žití pod dohledem tehdejšího Sovětského svazu. Dotkly se také osobnosti Václava Havla i směřování naší republiky k lepším zítřkům – vstup do NATO, Evropské unie, atd.

Od 11 hodin čekal na žáky 8. a 9. ročníku doprovodný program k 30. výročí sametové revoluce. Nejprve absolvovali hudebně-historickou besedu s hudebníkem a pedagogem Mgr. Alešem Nitrou, který mimoto připojil své vlastní vzpomínky na listopad 1989 z pohledu studenta gymnázia. Výklad a vzpomínky prokládal hudebními ukázkami písní od Marty Kubišové, Jaroslava Hutky či Karla Kryla.

Výroční den zakončila projekce dokumentárního filmu s názvem Z deníku Ivany A. Film byl natočen na základě autentického deníku osmnáctileté Ivany A., která jako maturantka popisovala rok 1989. Snímek  vznikl za podpory vzdělávacího programu Jeden svět na školách a žákům přiblížil život v Československu před revolucí i v jejím průběhu.